Tequilaen slår nye rekorder

Tequilaen slår nye rekorder

Tequila-produktionen og -eksporten nåede det højeste niveau nogensinde i 2021 med en produktion på næsten 500 millioner liter i årets første 11 måneder.

Tequila Regulatory Council (CRT) rapporterede, at der blev produceret 487,5 millioner liter af Mexicos mest berømte drikkevare mellem januar og november, hvilket er en stigning på 41,2 % i forhold til samme periode i 2020.

Industriorganisationen sagde, at den indenlandske efterspørgsel efter tequila steg med forbløffende 117 % i år, mens eksporten steg med mere beskedne 17,6 %.

CRT sagde, at der blev eksporteret en rekordstor mængde på 310,5 millioner liter af den destillerede blå agave-drik - 64 % af den samlede produktion - mellem januar og november, hvilket efterlod 177 millioner liter til voksne mexicaneres shotglas, margaritas og palomas (cocktails lavet med tequila og grapefrugt-sodavand).

Den samlede produktion i 2021 forventes at være på omkring 527 millioner liter, sagde CRT, mens den samlede eksport forventes at være på 336 millioner liter. Mere end 2 mio. tons agave vil være blevet brugt i tequila-produktionen ved årets udgang, sagde rådet.

Planten dyrkes af 25.000 registrerede agaveros, som leverer råmaterialet til 1.913 tequila-brands, hvilket er en stigning fra blot 516 i 1995.

Der blev sat fem rekorder i 2021, bemærkede CRT og forklarede, at ud over produktions- og eksportrekorderne nåede agaveforbruget i tequilaindustrien, antallet af avlere og antallet af brands nye højder.